30 grudnia 2022

 Wróć do strony głównej

Zima w Polsce wyjątkowo zachęca nas do spędzenia jej w polskich górach. Czarujące, zaśnieżone lasy, sarny kusające czasem gdzieś pośród zasp, czy grzane wino lub gorąca herbata z miodem pita po przebyciu części szlaku w schronisku. 

 

Najciekawsze miejsca wśród polskich gór

W czołówce miejsc znajdzie się z pewnością Turbacz (1310 m n.p.m). Znajdujący się w Gorcach, najwyższy ich wierzchołek wyróżnia się wyjątkowymi widokami (na Tatry i Pieniny), możliwością spotkania salamandry plamistej, czy mniejszą ilością ludzi na szlaku zimą. Wchodząc na szczyt, warto zacząć wędrówkę z Kowańca w Nowym Targu. Po drodze znajduje się schronisko PTTK im. W. Orkana na Turbaczu i dalej, po 500 metrach można dotrzeć już na szczyt. Czas przejścia szlaku to około 5-6 godzin. Ma blisko 8 km (w jedną stronę).
 

Gorczański Park Narodowy

 

Babia Góra (1725 m n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim to „Królowa Beskidów” i jeden z ciekawszych szlaków zimą. Tak naprawę Babia Góra to cały masyw górski, jednak zwykle nazywa się nią, jego najwyższy szczyt - Diablak. Ponoć kiedyś znajdował się tu zamek w którym mieszkał sam diabeł, jak wynika z opowieści górali. Niektórzy mówią, że nadal przebywa na niej Czarnobóg (bóg czarnej magii, wojny i zła). Możliwe, że dzieje się tak przez niebezpieczeństwo na szlaku, które związane jest z szybko zmieniającą się pogodą. Jednak dla śmiałków Babia Góra oferuje możliwość podziwiania cudownej panoramy Beskidu Zachodniego i Tatr. Zimą szlak można zacząć od Przełęczy Krowiarki. Trzeba pokonać po drodze szczyty jak: Sokolicę, Gówniak i Kępę. Czas przejścia to blisko 6-7 godzin. Ma ok. 14 km.
 

Babia Góra

 

Godnym polecenia jest także szlak prowadzący przez dwa tatrzańskie szczyty Grześ (1653 m n.p.m. i Rakoń (1879 m n.p.m.). Rozpościerają się z niego wyjątkowo piękne widoki na Tatry Zachodnie. Momentami trasa okazuje się dosyć stroma i może być konieczne użycie raków oraz kijków, ale takie utrudnienia z pewnością dodają motywacji wielu wytrwałym podróżnikom. Szlak można zacząć z parkingu przy Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej. Dalej druga trasa kieruje się w stronę Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej i dalej do Grzesia, z którego można przejść na Rakoń. Cała trasa ma około 25 km. Szacuje się, że czas na jej pokonanie to blisko 9-10 godzin.

 

Grześ

 

Gdzie można się wybrać w Europie zimą?

Jednym z piękniejszych regionów, zwłaszcza zimą jest Allgäu. Dobrymi punktami do rozpoczęcia zimowych wędrówek są alpejskie miejscowości takie jak Oberstdorf, Füssen, czy Oberstaufen. Region zachęca wieloma ciekawymi punktami i atrakcjami.Wśród interesujących miejsc w tej okolicy znajdziemy dolinę Zillertal, Mieming, czy Zamek Neuschwanstein.
 

Widok na Alpy z Fischen im Allgäu Anna Chajda

 
Jedną z opcji jest udanie się szlakiem Breitachklamm z Oberstdorfu. Ścieżka prowadzi przez skalisty wąwóz rzeczny z pięknymi widokami na zamrożone wodospady oraz różnego rodzaju formy skalne. Czas przejścia szlaku to około 2-3 godziny.
 

Breitachklamm

 

Wąwóz zimą zamienia się w bajkowy krajobraz śniegu i lodu. Lśniące sople lodu, zamarznięte wodospady, potężne lodowe kurtyny oraz tajemnicze jaskinie mogą rzucić na ciebie urok.Warto nie spieszyć się i wędrować po Breitachklamm okrężnym szlakiem turystycznym. Oprócz potężnego wąwozu i fascynujących formacji skalnych, po drodze można zobaczyć imponujące widoki na góry Oberstdorf.

 

Najpiękniejsze szlaki na zimowe wędrówki

  1. pl
  2. en
  3. es
  4. fr